Vyhledávání


Report Staffí den 2010

     

Osmý ročník Staffího dne byl obohacen o několik novinek. Nové pojetí sportovních disciplín, nové místo, kde se odehrál a to ve velmi pěkném rekreačním areálu v obci Bzince pod Javorinou a především v jeho dvoudenním pojetí, kdy sobota patřila svalům a neděle kráse. Síla a krása, sport and show – to vše byl Staffí den 2010.


 

První účastníci začali přijíždět už v pátek odpoledne a užívali si setkání s přáteli a seznamování s novými tvářemi. I přesto, že každý věděl, že z nich budou další den velcí soupeři, atmosféra byla velice přátelská a každý si vyměňoval svoje poznatky z tréninků.Sobota ráno. Doráží zbytek účastníků a po přivítání a krátkém slovu od organizátorů se může začít a to disciplínou weight pull sprint, kdy jako zátěž byla určena sedmikilová pneumatika a vzdálenost dráhy klasických 50 metrů. Psi ji tahali do mírného kopce a feny zase z něj. Mezi čtyřnohými závodníky byly obrovské rozdíly – někteří sprintovali úplně poprvé a byli opravdu zaskočeni tím co za nimi “plandá“ a ti druzí, řádně připraveni a chtěli si stáhnout nějakou tu setinku vteřiny ve svůj prospěch. Mezi fenami doběhla do cíle nejrychleji UPDATE SWAY FRANSIMO BOHEMIA a mezi psy a zároveň s vůbec nejrychlejším časem prosvištěl BALTHAZAR SMARAGD SMILE.

Výsledková listina k nahlédnutí zde - psi a feny.


 

Plynule na to navázal Monkey track. Dráhu postavili profíci a zároveň nám předvedli ukázky agilit. Bylo moc pěkné se podívat, jak staffbulík lítá přes překážky stejně dobře jako např. border kolie a plemena pro tento sport určená. První startující nám ukázal, že ani necvičeným staffíkům není tato disciplína cizí, sice nezdolaných překážek bylo více, ale každý si s dráhou poradil. Od diváků se ozývalo veselí, smích a po každém výkonu velký aplaus. Tato disciplína měla divácky velký úspěch. Někteří pejsci i psovodi předvedli obdivuhodné výkony, jako například průlez tunelem. Pro první místo si doběhl bez žádného faulu Erwin Devoted Friends a za fenky si první místo odnesla desetiletá fenka ASCHLEY FRANSIMO BOHEMIA.

Výsledková tabulka ke stáhnutí - psi a feny.


 

Po obědě následovala dětská část dne - byl přece den dětí a tak soutěžili i nejmenší! 11 přihlášených prcků předvedlo to nejlepší, co v nich bylo, a spolu se psy překonávali překážky na agility, aportovali buřta a dokonce i na weight pull sprint si troufli. Mohli jsme zde vidět spoustu budoucích nadějných handlerů.

Po zápolení prcků se přešlo na prezentaci nové disciplíny Katky Holubové a to tah břemene do výšky! Tah byl představen následně i předveden Chesterem & Sway. Poté si diváci mohli vyzkoušet, což vyvolalo velký zájem. Zkoušeli i ti nejmenší staffbulíci a u některých pokusů jsme se opravdu pobavili. Děkujeme Katce za zapůjčení všeho potřebného a za poskytnutí know-how k této nové disciplíně, která se určitě v budoucnu objeví na nějaké ze soutěží.


 

Stejně tak představil i Michal Gruber se svým Dimem disciplínu High Jump - jump byl předveden pouze exhibičně, kvůli náročnosti tohoto "sportu". Děkujeme moc Michalovi za cenné informace jak o jumpu, tak o tréninku. Bylo to super. I tady si diváci za dozoru Michala zaskákali na peška visícího na stromě.

Pak jsme se vrhli na velice zábavnou soutěž Aport špekáčků. Nezapočítávalo se do celkového hodnocení o Iron Staffa, ale soutěžilo se stejně velkým nasazením. A bylo dost pejsků, kteří špekáček donesli zpět k majiteli. Špekáčky byly spíše takové odreagování před zlatým hřebem dne…

A tou byla hlavní disciplína - weight pulling. Podle systému bodování a dosavadním výsledkům, si každý uměl lehce spočítat, že výsledek z ní pořadně zamíchá pořadím Iron Staff, a že ten kdo má v plánu si odvést pohár, musí dosáhnout na přední bodované příčky. Soutěžilo se podle pravidel “8 plus 1“ tzn., že každý si mohli zvolit za celou soutěž osm zátěží, na které nastoupí a měl jednu opravu. Základní váha byla dána hmotností vozíku a ta byla 270 kg. Na ní nastoupil úplně každý, aby otestoval, zda jeho parťák má dnes do tahání vůbec chuť. Pak už přišlo velké taktizovaní a v prostorech kolem dráhy se ozýval šum na jaké váhy nastoupit. Nejprve bylo dobojováno v kategorii fen – kdy UPDATE SWAY FRANSIMO BOHEMIA dokázala do cíle dostat vozík o váze 435 kg. A se svými 15-ti kily jakožto nejlehčí stafordšírská bulteriérka soutěže vyhrála i MOST – nejvyšší utaženou váhu přepočtenou na kilogram psa – 29-ti násobek své vlastní hmotnosti. Pak už si vozík nechali zapřahávat jenom psy. A to, že si kluci nic nedarovali, bylo vidět na tom, že na nejvyšší váhy nastupovalo několik psů. Popravdě řečeno jako organizátoři jsme čekali, že se ukáže pár jedinců, kteří budou schopni na staffbulla pohnout s výjimečnou váhou, ale že na váhu 655 kg nastoupí 7 psů, bylo pro nás opravdu milým překvapení. Na této váze si vylámal zuby Herold Fransimo Bohemia, který po vynechání předchozího si zapsal váhu pouze 490 kg. Po něm se do nejlepší pětky nedostal Master Wizard Brabanter(utaženo 600 kg).


 

Výsledková listina k nahlédnutí zde - psi a feny.

Pak už se za velkého fandění a bouřlivého povzbuzování střídala pětice psích gladiátorů, kteří předvedli ohromný výkon, který stojí za vyzdvihnutí. A to Balthazar Smaragd Smile, Bond Kerkin Bohemia, Dimo Dag Macy Gray, Master Blaster Fransimo Bohemia a nakonec jako vítěz z těchto pěti borců vyšel BASTIEN CRAZY MAGIC, který 875 kilogramů dotáhl za 13,85 vteřiny. Což byl 44násobek jeho váhy. Klobouk dolu .., zde si můžete prohlédnout jeho vítězné video.


 


Po vyčerpávajících celodenních výkonech byli psi uloženi na pokoj a majitelům čekání na vyhlášení výsledků zaplnila přednáška anglického rozhodčího a chovatele pana Mr. Karlsson o původu a historii plemene Staffordshire Bull Terrier, následovaná přednáškou veterináře Doc.MVDr.Jiří PIKULi Ph.D o zdravotních problémech psů. Oběma pánům moc děkujeme. Stejně tak i počasí, které bylo objednáno na přání.

A jak celé sportovní klání dopadlo?? Kdo si odnesl IRON STAFF FENA a IRON STAFF PES? Po sečtení všech bodů z disciplín si odnesla pohár UPDATE SWAY FRANSIMO BOHEMIA a za psy BASTIEN CRAZY MAGIC.

Nedělní den se objednávka počasí nesplnila a nás ráno překvapil déšť. Byli jsme na tuto variantu připraveni a tak se výstavní kruh přesunul do zastřešeného altánu, kde se posuzovalo, vyhrávalo, klábosilo… stejně jako na každé jiné výstavě. Anglický rozhodčí Mr. Karlsson každého psa/fenu posoudil dle anglického standardu, kdy mu věnoval daleko více času, než jsme z Čech zvyklí. Přestože byl pan rozhodčí celý sobotní den překvapen ze sportovních staffíků, není z Anglie na tyto druhy sportu zvyklý, tak se mu sporťáci líbili a umisťovali se na předních příčkách. Každý si tak mohl odnést diplom s umístěním a posudkem… ti lepší i pohár!! Nejvíce se panu rozhodčímu líbil český pes RUSSÓS RUFFLAND FRANSIMO BOHEMIA, který vyhrál pohár starosty obce Bzince pod Javorinou. Celou výstavu sledoval i sám pan starosta, kterému patří také velké dík za podporu akce. Kompletní výsledky můžete shlédnout zde.

Jako tradičně byl vyhlášen i sympaťák dne, volený diváky a letos jím byl CHUCK ANOR LAURELIN.

 Závěrem za celou akci bychom chtěli poděkovat  všem, bez kterých by tato akce nebyla taková, jaká byla…. a to Vám, kteří jste předvedli krásné sportovní výkony, které dokázaly nadchnout oko diváka. Ale především těm, kteří se přijeli podívat a aktivně se zapojili do soutěžení. Vaše chuť zkoušet nové věci a chuť zkušených vítězit je pro organizátory největším zadostiučiněným, kterého se mu může dostat.

A samozřejmě také děkujeme všem našim sponzorům:

Fransimo Bohemia

Crazy Magic

Chester & Sway

Henstchelstaff kennel

Tibor Klimáček

p. Labáth

Ing. Radovan Stacho – GEOSTA

Miroslav Dobiaš – GEOPLÁN

Ing. Rastislav Petkanič – GEPOS

Ing. Richard Bunčiak

Richard Brázdil

Dušan Čongrády

Dušan Michalec

Ing. Evka Gregušová

Hanka a Robert Innemanovi

Dan Navrátil

Ľuboš Ocet

Peter Pavlík

p. Janiš

p. Tallo

Kateřina a Jan Holub – Pitbullshop.cz

Jana Humlíčková - MAG

Vážíme si vaší podpory..

DĚKUJEME A TĚŠÍME SE NA VIDĚNOU NA STAFFÍM DNU 2011…. Kdo asi zvítězí?


Fota můžete shlédnout na těchto odkazech: